+90 535 881 41 51

OKUL DIŞI EĞİTİM VE KAMP

Okul tatilleri -tarım toplumundan kalma alışkanlıkla- hala yaz dönemlerinde öğretime uzun bir ara anlamına geliyor. 

Bu uzun tatilin yeni şeyler öğrenilerek ve yeni beceriler edinerek değerlendirilmesi ihtiyacı bundan tam 155 yıl önce, 1861 yılında ilk organize yaz kampının Connecticut’ta ortaya çıkmasına neden oldu. Frederick Gunn ve karısı Abigail okulu tatile giren bir grup öğrenciye 2 haftalık bir kamp düzenlediler. Orman içinde çadırlardan oluşan bir kamp kuran çocuklar bu iki hafta süresince Gunn çiftinden balık tutmayı, kano kullanmayı, yemek pişirmeyi, kapan kurmayı ve daha birçok şeyi öğrendiler. Gunnery kampını, açılan başka kamplar takip etti.   

155 yıl önce ABD’de başlayan okul dışı eğitim ya da biraz daraltılmış anlamıyla kampçılık, bugün dünyanın dört yanında okul öğretimini gerçek yaşam becerileriyle destekleyen bir unsur olarak kabul ediliyor. Kamp denince akla orman içinde çadırlarda geçirilen günler geldiği günler artık çok gerilerde kaldı. Bu tip geleneksel yatılı kampların yanında, çok daha konforlu tesislerde düzenlenenler, şehirlerde düzenlenen gündüzlü kamplar ve farklı şehir veya ülkelerin gezildiği kamplar da var.   

ABD’de bugün 15.000’e yakın kampta 12 milyona yakın çocuk ve genç “okul dışı eğitim” alıyor. Kamptan faydalanan kampçıların yanında, öğretmenler, idareciler, ek iş yapan üniversite öğrencileri, aşçılar vb onlarca farklı iş alanı kamplar sayesinde ortaya çıkıyor. Kampların ABD’de yarattığı yıllık katma değer 24 milyar dolar ve bu rakam Türkiye’nin yıllık toplam turizm gelirinden daha yüksek.   

ABD’deki 15 bin kampa karşılık Rusya’da faal 60 bine yakın kamp var. Bu sayının SSCB döneminde 100 binden fazla olduğu biliniyor. Amerika kıtasından, Japonya’ya, Tayvan’a, Moğolistan’dan Avustralya’ya dünyanın hemen her ülkesinde kampçılık okul sisteminin tamamlayıcısı olarak tanınıyor ve destekleniyor.   

Pek çok ülkede sosyal devlet anlayışının bir yansıması olarak, ülkenin çocukları devlet, sendikalar veya işverenler tarafından oluşturulan fonlar sayesinde yazın bir dönemini kampta geçiriyorlar. Komşumuz Yunanistan, yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen, çalışan kesimin çocuklarının kampa gidebilmeleri için hala destek veriyor.   

Uzmanlara göre, ailelerin çocuklarına yararlı zaman geçirtme konusunda en çok zorlandıkları zaman dilimi yaz dönemidir. Neredeyse bütün çocukların okul yılı boyunca öğrendikleri bilgilerin bir kısmını yaz tatili sırasında unuttukları da bilinen başka bir gerçek.   

ABD başkanı Obama, ülkesinin öğretim sisteminin yapısı ve uzun tatiller nedeniyle 2030 yılında bilgi üreten ülke olma konusunda Çin’in gerisinde kalacakları öngörüsü üzerine, tatilleri kısaltmayı ve yazın bir döneminde okulların açılmasını gündeme getirdi. Bu öneri aileler ve eğitmenlerden tepki gördü. Bunun üzerine, kampların öğrencilerin gelişimine olan olumlu katkıları üzerinde daha fazla araştırma ve çalışmalar yapıldı. Sonuçta başkan Obama daha fazla çocuğun, kamplara gitmesi için teşvik edilmesine karar verdi; hatta her yaz medya önünde çocuklarını yaz kampına kendi bıraktı ve birkaç hafta sonra gidip aldı.  

Eğitim sistemindeki değişiklikler ve yazları meydana gelen öğrenme kaybı, bilgileri unutma hakkındaki endişeler, dikkatleri akademik başarıların üzerine çekti. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmalar, kamplar gibi aktivitelere katılmanın yaz aylarında görülen öğrenme kaybını önemli ölçüde engellediğini gösteriyor. Ayrıca, geleneksel eğitim sisteminde sıkıntı yaşayan çocukların doğa ile iç içe oldukları kamplara daha rahat adapte olabildikleri de gözlenmiş.
 
                                                                   


21. yüzyıl için lideri nasıl olacak? 
Yarının liderleri ışık hızında yazı veya telefon mesajı yazabilen değil, yüz yüze sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilen, düşüncelerini, fikirlerini ve değerlerini başarılı bir şekilde aktarabilen kişiler olacak. Yarının liderleri evrensel bir şekilde düşünebilen ve kendilerinden kültürel ve daha pek çok açıdan çok farklı birikimlere sahip olan kişilerle bile ortak temeller oluşturabilen insanlar olacak. Yarının liderleri, kamplar gibi onları geliştiren ve eğiten deneyimlerden destek alacak.   

Kamplar, yarının dünya liderlerinin ihtiyacı olacak olan bağımsızlık, esneklik, takım çalışması, problem çözme ve diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurma gibi becerileri yıllardır ustalıkla kampçılara aktarıyor.   

5-17 yaş arası 20 milyona yakın çocuk ve gencin bulunduğu ülkemizde bunların ne kadarı okulun olmadığı dönemleri yararlı ve planlı bir şekilde değerlendirebiliyor? Okul-dışı eğitim ya da kampçılık Türkiye’de ne durumda? Bunları incelemek ve öneriler ortaya koymak Kamplar Derneği’nin kuruluş amacı; dernek bunun için çalışıyor.


* Türkiye Kamplar Derneği sayfasından alınmıştır.